Протягом останніх років на ринку агрохімікатів посиленим інтересом користуються препарати, що містять амінокислоти. Особливо ефективне застосування таких препаратів шляхом позакореневого підживлення, а також для передпосівного обробітку насіння та в краплинному зрошені. Спробуємо розглянути роль амінокислот в життєдіяльності рослин та узагальнити їх функції в рослинах. Ці знання допоможуть агрономам більш ефективно використовувати такі продукти.
Амінокислоти є одними з найактивніших учасників метаболізму. Утворюючись в процесі фотосинтезу або в результаті синтетичної діяльності коренів, вони надалі беруть участь у найрізноманітніших біохімічних процесах, у тому числі у синтезі білкових і ростових речовин, від яких, у свою чергу, залежать ростові процеси.
Амінокислоти є будівельним матеріалом для формування (розвитку та росту) клітин та виконують багато інших важливих функцій у рослинних організмах. В умовах стресу та під час росту і розвитку самих рослин амінокислоти відіграють важливу роль. Утворення амінокислот у клітинах рослин складний і енергозатратний процес. Первинним будівельним матеріалом для синтезу амінокислот є вуглець і кисень з повітря, водень і кисень з води та азот з ґрунту.
Амінокислоти, які синтезуються у рослинах, належать до груп протеїногенних (α-амінокислоти які входять до складу білків) та непротеїногенних.
Протеїногенні амінокислоти – у рослин це α-L-амінокислоти. Рослини і тварини швидше і краще засвоюють натуральні α-амінокислоти оптично активної L-конфігурації, з яких будуються білки. Такі модифікації легко сприймаються рослинним організмом і швидко включаються в метаболізм. D-форми α-амінокислот зустрічаються в природі порівняно рідко, причому лише як продукти обміну речовин нижчих організмів. Відмінності L-амінокислот і D-амінокислот не в хімічному складі, а в стереохімічній будові молекул амінокислот. Проте саме α-L-амінокислоти є корисними для рослин і придатні для формування білків. В рослинах синтезується 20 протеїногенних амінокислот. З амінокислот синтезуються білки, які в свою чергу утворюють прості ферменти і ферментативні комплекси. Таким чином вони відіграють важливу роль у життєдіяльності рослин. Саме від білків та їх якісного і кількісного складу в рослинах залежить стійкість рослин до стресових умов вегетації та подолання їх наслідків. Деякі амінокислоти є важливими для гормонального обміну рослин, а також як будівельний матеріал утворення клітинних стінок у рослин.
Амінокислоти, які зустрічаються в рослинах у вільному стані відомі як непротеїногенні, то б то вони не входять до складу білків. До непротеїногенних амінокислот входить велика група сполук. Їх кількість понад 200, саме вони визначають унікальні особливості амінокислотного обміну у рослин.
Комерційний директор
Головне, мати мету та ціль. Не маючи цілі, до якої ти йдеш кожного дня, де сенс твого існування? Ціль - труд - отримання задоволення від результату!